Naznaczeni śmiercią - Veronica Roth

Słynąca z bestsellerowej trylogii Niezgodna Veronica Roth powraca z nową książką. Tym razem jest to coś zupełnie innego niż jej poprzednie powieści, które były uderzająco podobne do Igrzysk śmierci. Czy najnowsza publikacja autorki jest zaskakująca i interesująca?
Nurt przepływa przez wszytko co żyje, każdą najdrobniejszą rzecz. Każdy dostaje jego dar wraz z osiągnięciem odpowiedniego wieku. W zależności od osobowości może być przydatny bądź nie. Istnieją też losy. Wszyscy mają przyszłość, ale nie każdy posiada los. Przeznaczenie Wybrańców losu znają tylko wyrocznie i Zgromadzenie. Nie da się go zmienić w żaden sposób.
Ludy Shotet i Thuvhe żyją na jednej planecie. Dzielą je pasma piórzycy. Społeczeństwo narodu Shotet jest uznawane za barbarzyńskie i chełpiące się do zwycięskiej walki. Natomiast ród Thuvhe jest tego przeciwieństwem. Żyje własnymi zasadami, w prawie wszystkich sprawach słucha wyroczni. Pomiędzy tymi ludami panuje niezgoda. Shotet pragnie być uznawane za oddzielny naród, jednak Zgromadzenie uznaje tylko Thuvhe.
Cyra należy do ludu Shotet, jest córką jego władców. Jej dar ujawnił się dość wcześnie i nie należy do przydatnych, chociaż jej brat ma zupełnie inne zdanie. Pełzające pod skórą dziewczyny pasma nurtu sprawiają Cyrze nieustanny ból, który stał się częścią jej życia. Wszyscy boją się wszelkiego kontaktu z jej skórą, ponieważ przez dotyk może przelewać swoje cierpienia na innych. Wykorzystuje to jej starszy brat Ryzek, przywódca plemienia Shotet, który używa jej daru do własnych celów, przez co dziewczynę nazywają biczem Ryzeka. Cyra niechętnie wykonuje rozkazy brata, jednak nie ma wyboru. Ryzek zna jej największy sekret i szantażuje ją ujawnieniem go światu.
Akos jest synem wyroczni z ludu Thuvhe. Ma kochającą rodzinę i dobrą przyjaciółkę. Posiada dar przerywania działania nurtu. Jest wybrańcem losu, swoje przeznaczenie uważa za przekleństwo. W końcu nikt nie chciałby być zdrajcą.
Pewnego dnia Zgromadzenie postanawia ujawnić losy wybrańców, tym samym narażając ich na niebezpieczeństwo. Dom Akosa napadają wojownicy Shotet, zabijają jego ojca, porywają go i starszego brata Eijeha. Akos staje się osobistym sługą Cyry uśmierzając jej ból swoim darem. To spotkanie zbliża tych dwoje młodych ludzi zmieniając ich w sprzymierzeńców. Dzięki znajomości Akosa Cyra przemienia swoje życie i siebie buntując się przeciwko bratu i stając się jego wrogiem.
  Książka mnie pozytywnie zaskoczyła. Nie byłam szczególnie uprzedzona do twórczości Veroniki Roth, jednak po lekturze Niezgodnej nie spodziewałam się tak dobrej powieści jaką jest Naznaczeni śmiercią. Autorka stworzyła w całości nowy i oryginalny świat. Jest to coś zupełnie odmiennego od wszystkich młodzieżówek dystopijnych i science-fiction. Książkę polecam fanom tego typu powieści. Jeżeli zraziliście się do twórczości Veroniki Roth to dajcie jej drugą szansę i przeczytajcie tę publikację. Nie zawiedzie Was.
Moja ocena- 9,5/10❤
Komentarze

 1. Niezgodna mnie nie interesowała i nie interesuje. Ale akurat ta książka bardzo mnie ciekawi i w najbliższym czasie chcę po nią sięgnąć i jeżeli tak oceniasz to pewnie się nie zawiodę. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje sie byc ciekawe. Moze jak znajde chwile to przeczytam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciągle mam w planach i nie wiem, kiedy te plany zrealizuję, ale Twoja wysoka ocena przypomniała mi, że muszę się w końcu za nią zabrać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie i musisz dać znać jak Ci się spodobała!😃

   Usuń
 4. Mam wielką ochotę się za nią zabrać, ale przez szkołę, wolę czytać teraz krótsze książki, więc jej kolej będzie raczej w wakacje :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo polubiłam Niezgodną, a Naznaczeni śmiercią bardzo mi się nie spodobało. Nudaaaa. Za bardzo skomplikowane nazwy i w ogóle. Chciała stworzyć coś oryginalnego a przekombinowała. Cieszę się, że chociaż tobie się spodobała.
  Pozdrwiam,
  Laura z loreenbooklover.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty