Duma i uprzedzenie - Jane Austen

Na początku do książek Jane Austen podchodziłam sceptycznie, ponieważ znacznie różnią się od tych, które zwykłam czytać. Sięgając po Rozważną i romantyczną spodziewałam się nudnej fabuły i  ciągnącej w nieskończoność akcji. Jednak powieść mnie pozytywnie zaskoczyła i zaraz po jej przeczytaniu zabrałam się za Dumę i uprzedzenie. Jakie były moje wrażenia po przeczytaniu najgłośniejszej publikacji Jane? 

Pięć dorosłych panien na wydaniu to nie lada kłopot. Państwo Bennet mają nadzieję, że ich córki znajdą sobie odpowiednich kandydatów na mężów. Problem w tym, że znalezienie właściwego mężczyzny wcale nie jest takie proste. Przybycie młodego, przystojnego i bogatego kawalera w sąsiedztwie Longbourn daje pannom Bennet nadzieję, że któraś z nich zostanie wybranką jego serca.
  Główną bohaterką jest jedna z najstarszych córek państwa Bennet- Elżbieta. Lizzy uwielbia książki i spacery. Jest też najinteligentniejszą z spośród dzieci Bennetów. Młodego kawalera, który dzierżawi Netherfield Park w sąsiedztwie Longbourn, panny Bennet poznają na najbliższym przyjęciu. Wszystkie łącznie z matką są oczarowane osobowością i manierami pana Bingleya. Jednak to Jane- najstarsza i najpiękniejsza Bennetówna- skrada jego serce. Z panem Bingleyem przybywa również przyjaciel pan Darcy, który okazuje się dumnym i aroganckim, aczkolwiek bogatym i przystępnym mężczyzną. I to właśnie od jego pierwszego spotkania z Elżbietą zaczynają się humorystyczne, pełne ironicznych rozmów i romantyzmu wydarzenia.
Książka mnie oczarowała. Nie dziwię się, że jest napopularniejszym dziełem Jane Austen, ponieważ naprawdę na to miano zasługuje. Mimo że jej akcja toczy się w zupełnie innych czasach, wiele sytuacji jest bardzo podobnych do współczesności. Rozterki miłosne młodych dziewcząt niewiele się różnią od miewanych w dzisiejszych czasach.
Powieść jest uniwersalna, idealna dla każdej kobiety starszej czy młodszej, ale także mężczyznom może przypaść do gustu. Książka jest cudowna i należy do tych, do których człowiek ma sentyment i wie, że jeszcze nie raz po nią sięgnie. Gorąco polecam!
Moja ocena- 10/10❤


Komentarze

Popularne posty