Rozważna i romantyczna - Jane Austen

Jane Austen to bardzo znana i kochana przez wiele osób autorka klasyki angielskiej. Jej dzieła, mimo że pochodzą z XIX wieku, ciągle zyskują uznanie nawet wśród nastoletnich czytelników.
Rozważna i romantyczna jest pierwszą opublikowaną powieścią Jane, którą zachwyca się i poleca mnóstwo osób.
 Po śmierci męża pani Dashwood z dziećmi musi opuścić swój ukochany dwór Norland Park. Zamieszkuje w domku farmerskim w posiadłości Barton. Dwie z jej córek są pannami na wydaniu, które mimo odmiennych charakterów tak samo szukają szczęścia i miłości.
Eleonora w życiu częściej kieruje się rozumem nic sercem. Nie daje się ponieść emocjom i do wszystkiego podchodzi racjonalnie. Również w sprawach sercowych potrafi panować nad uczuciami i wybierać rozważnie. Marianna jest przeciwieństwem starszej siostry. Bywa bardzo popędliwa i zawsze nad rozwagą górują uczucia. Jej smutki i radości nie znają umiaru, w czym uderzająco przypomina swoją matkę.
Obie siostry poszukują mężczyzn choć trochę odpowiadających ich ideałom, którzy zapewnią im szczęśliwą przyszłość. Niestety świat, w którym liczą się tylko pieniądze i pozycja, może rozczarować młode kobiety. 
  Gdy zabierałam się za tę książkę, obawiałam się, że nie przypadnie mi do gustu. Myślałam, że okaże się nudną, ponieważ opowiada o dawnych czasach. Bardzo się pomyliłam. Powieść jest bardzo uniwersalna i zawiera wiele wartości. Pokazuje że ani nadmiar rozwagi, ani romantyzmu nie jest zbyt dobry lecz coś pomiędzy tymi cechami może być korzystne. Zachwyci niejedną młodszą czy starszą książkoholiczkę. Osobiście zakochałam się w tej historii. Czytając ją czułam jakbym przeżywała to wszystko z bohaterkami. Dzięki tej książce przeniosłam się w czasie do realiów osiemnastowiecznej Anglii, która mnie zachwyciła. Rozważną i romantyczną polecam w szczególności wszystkim czytelniczkom. Powieść jest przecudowna i naprawdę warto ją przeczytać.
Moja ocena- 9,5/10❤
Komentarze

 1. Ojej uwielbiam powieści jane austen:)

  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam powieści Jane.
  Mają w sobie to "coś" :-)

  Piękne zdjęcia <3

  Pozdrawiam, Ania
  (ksiazkowepodrozeanny.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z podobnym sceptycyzmem podchodziłam do "Dumy i uprzedzenia" i ta książka również pozytywnie mnie zaskoczyła! Choć czytając Twoją recenzję odnoszę wrażenie, że panny na wydaniu to jeden z ulubionych motywów Jane Austen. :D Książkę na pewno przeczytam, jeśli tylko uda mi się ją dorwać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Duma i uprzedzenie" też mi się bardzo podobała❤ Koniecznie musisz przeczytać "Rozważną i romantyczną". Również pozdrawiam!

   Usuń
 4. hopefully with this information gives inspiration to us in developing a wide range of research to improve health

  salep panu di apotik
  obat kencing nanah di apotik
  salep bekas koreng menghitam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty